Oyuncular Yönetmenler Filmler Replikler Belgeseller Videolar Türk Sineması
  Türk Sineması Oyuncuları  | A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - Y - Z
Vasfi Rıza Zobu (1902-1992) 
Beyazıt Rüştiyesi`nin ardından Kuleli Askerî Lisesi´ni yarıda bırakarak Alman Ticaret Mektebi´ne girdi ve bitirdi. Daha sonra, iki yıl Güzel Sanatlar Akademisi´ne devam etti.

1917 yılında Darülbedayi Tiyatro Okulu´na, 1923´de Devamı
Doğum: 1902 - 1992 (90 yaşında vefat etmiş)
..fotoğraf

Fotoğraflar

Filmlerinden..

Filmografi

Biyografi
Beyazıt Rüştiyesi`nin ardından Kuleli Askerî Lisesi´ni yarıda bırakarak Alman Ticaret Mektebi´ne girdi ve bitirdi. Daha sonra, iki yıl Güzel Sanatlar Akademisi´ne devam etti.

1917 yılında Darülbedayi Tiyatro Okulu´na, 1923´de ise sahneye çıkmaya başladı. Şehir Tiyatroları´nda oyuncu, yönetmen ve yönetici olarak uzun yıllar görev yaptı. Şehir Tiyatroları genel sanat yönetmenliğinde bulundu. 1984´de genel sanat yönetmenliğinden ve Şehir Tiyatroları`ndan ayrıldı.

Birçok çeviri ve uyarlama oyuna imza atan Vasfi Rıza Zobu, özellikle güldürü ve vodvillerdeki rolleri ile beğeni kazandı. 1921´de kısa dizi filmlerle sinema oyunculuğuna da başladı ve Muhsin Ertuğrul´un yönettiği filmlerde oynadı.

1923´den sonra gazete ve dergilerde tiyatro ile ilgili yazılar yazdı. 1987 yılında Devlet Sanatçısı ödülü aldı. 23 Kasım 1992 günü İstanbul´da vefat etti.

Vasfi Rıza Zobu, kendisi gibi tiyatrocu olan Bilge Zobu´nun amcasıdır.
 Girilen Son Haber  
 Biyografi-Kişisel Detaylar
 Filmografi
 Foto Galeri
 Film Listesi
 TV Dizileri
 Haberler
 Web Siteleri
 Mesaj Bırak / Mektup Yaz
Ana Sayfa Unutulmaz Filmler Yönetmenler Oyuncular Replikler Videolar
Türk Sineması Yıla Göre Filmler   Kadın Oyuncular    
Film Posterleri Ad Sırasına Filmler   Erkek Oyuncular    
Haberler Yeni Eklenen Filmler   Saygıyla Anıyoruz...    
Bunları Biliyormusunuz?          
ReplikTv.com internet sitesi, Türk Sineması'na emeği geçmiş yüzlerce usta oyuncunun, rol aldıkları filmlerin ve binlerce repliğin hatırlatılmasını ve tanıtılmasını hedeflemiştir.
Kaynak gösterilerek yayınlanan yada yönlendirilen diğer sitelerdeki yanlış bilgilerden sorumlu değildir.Bilgi için info@repliktv.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.