Oyuncular Yönetmenler Filmler Replikler Belgeseller Videolar Türk Sineması
  Türk Sineması Oyuncuları  | A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - Y - Z
Ahmet Tarık Tekçe (1920-1964) 
"Kitapsız ilim, Ahmet Tarık´sız filim olmaz."...(15 Aralık 1920-04 Ekim 1964) Işık Lisesi´ni bitirdi. Edebiyat hocası Esat Mahmut Karakurt´tur. Askerliğini yedek subay olarak yapar. Denizyolları´nın Camialtı Atölyesi´nde Devamı
Doğum: 1920 - 1964 (44 yaşında vefat etmiş)
..fotoğraf

Fotoğraflar

Filmlerinden..

Filmografi
Kırık Plak (1959) ...... Ruhi
Berduş (1957) ...... Ahmet Tarık Tekçe Seslendirmesi
Berduş (1957) ...... İsmail

Biyografi
"Kitapsız ilim, Ahmet Tarık´sız filim olmaz."...(15 Aralık 1920-04 Ekim 1964) Işık Lisesi´ni bitirdi. Edebiyat hocası Esat Mahmut Karakurt´tur. Askerliğini yedek subay olarak yapar. Denizyolları´nın Camialtı Atölyesi´nde ve Haliç Feneri Nüfus Memurluğu´nda çalışmış. Adalar-Paravan adlı bir mizah gazetesi (sonradan adı Pandispanya oldu) çıkarır. 1952´de bir parti başkanı aleyhine yazdığı yazı nedeniyle Paşakapısı Cezaevi´nde 13 ay 20 gün hapis yatar. Yönetmenliğini Faruk Kenç´in yaptığı Tuzak adlı filmle ´jön´ olarak sinemaya başlar (1948). İlk kez Vahşi Arzu (1953) filminde ´kötü adam´ olur. 300´e yakın filmde oynamış. Ölümü ´en korktuğum şey´ dediği trafik kazası ile olacaktır...Ahmet T. Tekçe´nin hapishane ile ilgili (Aziz Nesin´in ilk basımı 1958´de yapılan Gıdıgıdı kitabındaki Deliyle Geçen Gece adlı özyaşam öyküsüne benzer) bir anısı şöyle "Beni, beş kişiyi kesmiş bir katilin yanına koydular. Adam gece gündüz cinayetlerini anlatır, sonra bana ´haksız mıyım?´ diye sorardı..Hemen başımı sallar ´haklısın kardeşim, az bile! 10 kişiyi de kessen helal olsun canları!´ derdim." (Yazan: Murat Çelenligil)
 Girilen Son Haber  
 Biyografi-Kişisel Detaylar
 Filmografi
 Foto Galeri
 Film Listesi
 TV Dizileri
 Haberler
 Web Siteleri
 Mesaj Bırak / Mektup Yaz
Ana Sayfa Unutulmaz Filmler Yönetmenler Oyuncular Replikler Videolar
Türk Sineması Yıla Göre Filmler   Kadın Oyuncular    
Film Posterleri Ad Sırasına Filmler   Erkek Oyuncular    
Haberler Yeni Eklenen Filmler   Saygıyla Anıyoruz...    
Bunları Biliyormusunuz?          
ReplikTv.com internet sitesi, Türk Sineması'na emeği geçmiş yüzlerce usta oyuncunun, rol aldıkları filmlerin ve binlerce repliğin hatırlatılmasını ve tanıtılmasını hedeflemiştir.
Kaynak gösterilerek yayınlanan yada yönlendirilen diğer sitelerdeki yanlış bilgilerden sorumlu değildir.Bilgi için info@repliktv.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.