Oyuncular Yönetmenler Filmler Replikler Belgeseller Videolar Türk Sineması
  Türk Sineması Oyuncuları  | A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - Y - Z
Artık Sevmeyeceğim  (1968)-Renkli
Dram | Duygusal |
“Bitsin artık bu çile//Çekemem bile bile.” (1968) (Suat Sayın).
Leyla; “Mutlu olabilmeniz için her şeyi yapmaya hazırım. Bana birazcık itimat edin. Başkaları gibi değilim ben.”
Kemal; “Biliyorum değilsi..
Devamı
Yönetmen : Muzaffer Arslan
Senaryo Yazarı Muzaffer Arslan Burhan Bolan Yapımcı Muzaffer Arslan Müzik Metin Bükey Görüntü Yönetmeni Necati İlktaç
 
Oyuncular
Türkan Şoray
(1945-..)
Rol: Nesrin/Leyla
Cüneyt Arkın
(1937-..)
Rol: Kemal
Münir Özkul
(1925-..)
Rol: Ahmet
 
Filmin Konusu
“Bitsin artık bu çile//Çekemem bile bile.” (1968) (Suat Sayın).
Leyla; “Mutlu olabilmeniz için her şeyi yapmaya hazırım. Bana birazcık itimat edin. Başkaları gibi değilim ben.”
Kemal; “Biliyorum değilsiniz. Çoktan beri biliyorum değilsiniz. Benim bir gücüm vardı, onu yıktınız. Artık bütün kadınların kötü olduğuna inanmak istemiyorum… Son günlerde karanlık dünyamdan kurtulup bazı şeyleri görmeyi arzulamaya bile başladım.”
Leyla; “Mesela neleri?”
Kemal; “Yalnız seni.”

‘Herkesin hayran olduğu besteci’ Kemal Alpay. Yakışıklı, iyi kalpli. Piyanosunun başındayken dünyayı unutuyor. Ama işler düşündüğü kadar yolunda değil. Karısı Nesrin mutsuz. O güzel şarkıların kendisi için yapılmış olmasının bile önemi yok. “Varlığımı fark edebilmen için top atmam gerekecek.” İyilik yerine heyecan, durgun bir hayat yerine macera peşinde. ‘Yalnız kendisinin hayran olduğu’ Cahit’le Almanya’ya kaçmak üzere. ‘Sevmediği bir erkekten taptığı bir erkeğe gidiyor’.
‘Un Homme et Une Femme’ (1966) filminde yer alan ‘Plus Fort Que Nous’ (Francis Lai) melodisinin olduğu sahnede kocasını yanına yaklaştırmaz bile. Başı ağrıdığı için erken yatacakmış. “Çalışmana engel olmam hiç olmazsa.”
Tam da o gün, elinde bavul, ikiz kardeşi Leyla gelir. Görünüşleri aynı kişilikleri çok farklı. Yıllar önce ikisi de Kemal’i sevmiş. Ama Nesrin’in aşkı dilinde, kardeşininki ise kalbine gömülü. Onlar evlenirken Leyla Anadolu’da bir öğretmenlik alıp oralardan uzaklaşır. Bunca zaman sonra geri döndüğünde Nesrin evini terk etmek üzereydi. ‘İyi düşün, pişman olursun’ gibi sözleri dinleyecek durumda değil; “Pişman olduğum tek şey Kemal’i senin elinden almış olmak. Aslında tam birbiriniz için yaratılmışsınız.” Alyansını ona veriyor.
Havaalanı yolundaki patlamalı kazadan yalnızca Leyla kurtulur. ‘Dead Ringer’ (1964) için yapılan ‘Main Title’ (André Previn) melodisi ile yardıma yetişen kişilerden biri Ali Demir. Yere düşen yüzüğü genç kızın parmağına takıyor.
“You’re not Margaret” (1964) (Previn) ile gergin bir bekleyişten sonra Cahit Almanya’ya gider. Sevgilisine ‘saatinde havaalanında olmasını’ söylemişti. Bir yıldan önce dönemezmiş.
Kemal, Leyla’yı karısı zannediyor. Genç kız, defalarca gerçeği söylemek isteyip başaramamıştı. ‘Karısı’ ona ilk defa bu kadar yakın. Gözlerinde, özlemini duyduğu aşk ve şefkat dolu pırıltıları yakalamış. “Bundan sonra bana hep böyle bak olur mu sevgilim.”
Sevdiğinin saçları kadar yumuşak, gözleri kadar manalı, sesi kadar aşk dolu bir beste yapmış; ‘Hatıra’ (1968/69) (Erol Sayan / Enis Behiç Koryürek). “Sen gözlerimde bir renk//Kulaklarımda bir ses”. (Filme adını veren eseri daha sonra besteleyecek.)
Bir gün, sabırsızlıkla beklediği müjdeyi alır; “Vücudumda son eserini taşıyorum.” Bir oğulları olur; Cem. Ama bu mutluluğu bozan bir şey var. Kimin gönderdiği belli olmayan çiçekler ve ‘Vivre Pour Vivre’ (1967) filmindeki ‘Theme de Catherine’ (Lai) ile gelen telefonlar. Cahit, Almanya’dan dönmüş Nesrin zannettiği Leyla ile beraber olmak istiyor. Genç kadın karşı çıkınca elindeki mektup ve resimleri kocasına yollayacağını söyler. Onların tartışmasını yanlış yorumlayan Kemal karısını kovuyor. Sonraki kavgada Cahit ölür. Leyla, Ağır Ceza’da ‘425. maddenin 2. fıkrasına binaen 10 yıl hapisle cezalandırılır’.
“Zaman sanki bir rüzgâr//Ve bir su gibi aksın.” Seneler sonra artık özgür. Ama Kemal evlerinden taşınmış. Galata Köprüsü’nde bir sanatçı, Gariban Ahmet, cümbüşü ile onların şarkısını çalıyor. Gelip geçenin vereceği parayı arttırır mı bilinmez, boynunda bir yüzü ‘Kör’ diğer yüzü ‘Sağır’ yazılı bir karton asılı. Leyla, tüm parasını ona verip kendini sulara atar. Neyse ki Ahmet aynı zamanda iyi bir yüzücüymüş.
Gariban’ın tek odalı evi. “Burası Topkapı Sarayı değil ama gene de iyidir… İstersen burada kalabilirsin. ‘Evet’ dersen hayatta benim de bir can yoldaşım, bir dertleşecek kimsem olur.” Olumlu yanıt alınca sevincinden sıcak sobayı tutuyor.
Bir gün ‘Bu Sana Son Mektubum’ (1968) (Suat Sayın) şarkısını söyleyen Leyla’yı dinler; “Ses değil bülbül çatlatan. İstersen bu sesle paranın sülalesine düğüm atarsın.” Nota dersi almasına karar verirler. Ahmet’in aklına bir bestekâr arkadaşı gelir. ‘Sobaya bile ders verse şarkıcı yapar’mış.
Tahmin edileceği gibi bu kişi Kemal’dir. ‘Karısını aşığıyla yakalayınca’ şok geçirmiş. “Sonunda kurtuldu ama kör olarak.” Oğlu Cem ile herkesten uzak yaşıyor. ‘Hiçbir kadına tahammülü yok’. Doktorlar gözleri için açılma olasılığı var demişler. Ameliyatta ölürse oğlu öksüz kalır diye korkuyor. ‘Blue Bolero’ (1965) (Tony Osborne) melodisinin olduğu sahnede Ahmet bunları anlatıyor. Biraz gerginlikten sonra, ilk ders ‘Artık Sevmeyeceğim’ (1968) (Suat Sayın) ile.
Cem, Leyla’nın yüzünde ‘hayalinde yaşattığı annesini görür gibi olur’. Ancak babasıyla yakınlaşmalarını sezince sevgisi nefrete dönüşüyor. Bu kez, genç kadını ‘annesinin yerini almaya çalışmakla’ suçlar. Evden Gariban’a kaçtığı sahnede ‘Zorba’daki (1964) ‘Life Goes On’ (Theodorakis) ve Leyla onunla konuşmak istediğinde üst kata kaçarken ‘Theme de Robert’ (1967) (Lai) melodileri var.
Kemal’in göz ameliyatı; Cem’in, neredeyse işi işten geçtikten sonra azalan öfkesi; Leyla’nın tren kazasında yaralanması. Ama talihliymişler, birbirlerini ikinci defa kaybetmiyorlar.
Türü: Dram Duygusal  
 
Replikler
 
 
 HENÜZ FRAGMANI EKLENMEMİŞ
Google Video da ara
Youtube da ara
Vimeo da ara
Daily Motion da ara
İzlesene de ara
Vidivodo da ara
BU FİLMİ ONLINE İZLE
 
Diğer Sahneler
.....Sahnesi
..... Sahnesi
Ana Sayfa Unutulmaz Filmler Yönetmenler Oyuncular Replikler Videolar
Türk Sineması Yıla Göre Filmler   Kadın Oyuncular    
Film Posterleri Ad Sırasına Filmler   Erkek Oyuncular    
Haberler Yeni Eklenen Filmler   Saygıyla Anıyoruz...    
Bunları Biliyormusunuz?          
ReplikTv.com internet sitesi, Türk Sineması'na emeği geçmiş yüzlerce usta oyuncunun, rol aldıkları filmlerin ve binlerce repliğin hatırlatılmasını ve tanıtılmasını hedeflemiştir.
Kaynak gösterilerek yayınlanan yada yönlendirilen diğer sitelerdeki yanlış bilgilerden sorumlu değildir.Bilgi için info@repliktv.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.