Oyuncular Yönetmenler Filmler Replikler Belgeseller Videolar Türk Sineması
  Türk Sineması Oyuncuları  | A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - Y - Z
Kahveci Güzeli  (1968)-Renkli
Duygusal |
Henry Mancini’nin ‘Charade’ (1963) için yaptığı ‘The Drip-Dry Waltz’ melodisi.. Tarabya Oteli’nde saray giysisiyle konuklara kahve veren Nermin ve ona hayran, Fransız, İngiliz, Alman üç şirin turist.. Devamı
Yönetmen : Muzaffer Arslan
Senaryo Yazarı Muzaffer Arslan Fikret Arıt Bülent Oran Yapımcı Muzaffer Arslan Müzik Turgut Dalar Görüntü Yönetmeni Necati İlktaç
 
Oyuncular
Türkan Şoray
(1945-..)
Rol: Nermin
Cevat Kurtuluş
(1922-1992)
Rol: Herr Rudolf
Natuk Baytan
(1925-1986)
Rol: Sör Harold
Zeki Sezer
(1929-2007)
Rol: Gazete Görevlisi
 
Filmin Konusu
Henry Mancini’nin ‘Charade’ (1963) için yaptığı ‘The Drip-Dry Waltz’ melodisi.. Tarabya Oteli’nde saray giysisiyle konuklara kahve veren Nermin ve ona hayran, Fransız, İngiliz, Alman üç şirin turist..
Mösyö Şarl ; “Teşekkür ederim Matmazel. Bu kahvede inanın ki zehir olsa içerdim.”
Nermin ; “Zehir içerseniz, kızlar iltifatları kimden duyarlar.”
Herr Rudolf ; “Ne zaman siz kahve yapıyor ben çok içiyor sonra da ölmek.”
Nermin ; “Öyleyse ben kahve yapmayayım Herr Rudolf.”
Herr Rudolf ; “O zaman da ölmek var, yapmıyor için.”
Nermin ; “Ne yapayım Herr Rudolf, siz ölmeye karar vermişsiniz artık.”
Sör Harold ; “Sizinle baş başa bir kahve ne zaman içebilirizdir?”
Nermin ; “Annemle babam kahve içmeme izin verdikleri zaman.”

Aşk Eski Bir Yalan (S’il Fallait Tout Donner-1965) (Macias / Önal). Jenerikteki şarkı (Sezen Cumhur Önal’ın konuşması çıkarılmış) (filmin ortalarında tekrar dinlediğimizde konuşma bölümünde Abdurrahman Palay’ın sesi var) bitip Nerminlerin kuş cıvıltısı içindeki evleri görüntüye geldiğinde, hâlâ Kamuran Akkorun dupduru sesinin etkisi altındayız. Karısı Fatma ve kızı Nermin ile çok mutlu bir yaşantısı olan Selim Bey, çocukluk arkadaşı Osman Bey’in Tarabya Otelinde müdürlük yapıyor. Ailesinden gizlediği kalp sorunları için Gereken dikkati göstermiyorsun kendine diyen doktoru ile konuşurken onu daha yakından tanıyoruz ; Merak etme doktor. Kızımı evlendirmeden, torunumu kucaklamadan ölmeye niyetim yok.” Arzusu gerçekleşemeden, torununun doğumu sırasında ölecektir.
Osman Bey’in oğlu Ekrem, Nermine tutkun. O kadar ki, baba kız otele onun arabasıyla gidiyorlar. Fatma Hanım, Ekremin geldiğini bildiren korna sesini duyunca, kahvaltıda işi biraz ağırdan alan Nermine şaka yollu söylenir Çocukcağız aylıklı şoförünüz gibi sizi evinizden alıp işe götürüyor. Siz kımıldamaya üşeniyorsunuz.
Otelciliğin her bölümünü öğrenmek isteyen genç kız, şimdi de, müşterilere Türk Kahvesi sunuyor. Adı Kahveci Güzeline çıkmış. İlgi odağı olmasına karşın o ‘belki çok uzun zaman sonra belki yarın karşılaşacağı masal prensini bekliyor’. Hemen o günlerde, bir konuğa Kahveniz efendim dediğinde Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Ayhan Alple göz göze gelir. ‘Bir ses bir bakış bazen // O kalbime akan..’ Ekremin, çırpınarak, yıllardır yapamadığını Ayhanın bir bakışı yapar. Herr Rudolfu kahve içmek için Gazeteye çağırmıştım. O da buraya gelmem için ısrar etti. Başka yerde kahve içmem dedi. (Genç kızın gözlerinin ta içine bakarak) Haklıymış. Hem de çok haklı. İnsanı ilk anda saran, büyüleyen bir güzelliğiniz var Nermin hanım. Yıllarca aranan fakat görmeden izah edilemeyen bir güzellik.. (Ve filmin en çarpıcı cümlelerinden biri) Bilmem neden, sanki aramızda konuşulacak bir şey varmış gibi geldi..” Herr Rudolf şöyle diyecektir Artık var sen de içmek günde 100 kaffee Herr Ayhan.
‘Büyük Öç’ (1969) filmindeki sahilde ve ‘Göklerdeki Sevgili’deki (1966) nehir kenarında hep sevgilerini konuşuyorlar. Kimsesizim.. Önce Darüşşafakaya sonra da üniversiteye girdim. Gazeteci oldum.. Ve size rastladım.. Sonunda anladım ki siz, kendimi bildim bileli beklediğim, yolunu gözlediğim sevgiliydiniz.
Nedense, siyah beyaz filmlerin ilk dakikalarındaki mutluluk hep kısa sürer. Onlar (ve biz), içmeden sarhoş gibiyken, bir gün Yazı İşleri Müdürü, Atatürk ve Yunus Nadinin aydınlattığı odasında şöyle diyor Sana gene yol göründü Ayhan.. Vietnama gidiyorsun.
Vietnam.. ‘Bizim Aile’ (1975) filmindeki Yaşar Ustaya.. Fabrikatöre kafa tutabilen Münir Özkula benzeyen Vietnam. Kulaklarımızda Cahit Külebi’nin ‘Amerika’ (1971) şiiri..
Ayhanın gideceği gece.. Gece yarısı oldu. Saatin vuruşlarını hiç unutmayacağım. Birbirimize en fazla yaklaştığımız, birbirimizin olduğumuz bu saati, saadet ve acı dolu bu geceyi.. Ölmeyi senden ayrılmaya tercih ederim.
Bir ay sürmesi planlanan görevi uzar. Yakınında patlayan bir bomba ile yaralanır ve öldü zannedilir. Ancak gözleri görmez bir halde esir düşmüştür. Bir çocuk beklediğini öğrenen Nermin, bu mutluluğu yaşayamadan, ölüm haberi ile kendisini öldürmeye kalkar. Annesi hastanede şöyle konuşuyor Babanla bir çare bulduk yavrum.. Bir müddet çiftliğimize gideceğiz.. Çocuğun doğuncaya kadar orda kalacağız..
Sonra benim çocuğumla döneceğiz. Doğuracak kadar gencim. Kimse sırrımızı bilmeyecek.
Aylar sonra çiftlikten, Nerminin kardeşi Gülle beraber ama Selim Beysiz (ikinci krizi atlatamamış) dönerler.
Ayhanın ve babasının acısıyla geçen 4 yıl. Üstelik, kızına ablası gibi davranmak zorunda. Bir gün oynarken yaralanan Gülü hastaneye götürdüklerinde doktor Yarası hafif ama yalnızca annesi (yanına) girebilir diyor. O güne kadar susan Nermin her şeyi Osman Beylere anlatır. Ailesinin duraklamasına karşın, Ekrem evlenme isteğini tekrarlıyor. Tam da o günlerde, öldü zannedilen Ayhan İstanbula döner.
Ancak, Nermine ‘kör hayatının karanlığı ile gölge olmaktansa, bir süre sonra unutulacak kalpsiz bir adam rolü oynamayı tercih eder. Gazetenin, bakımı için görevlendirdiği Yıldız hemşireyi nişanlısı olarak tanıtıyor ; Erkekler ne yazık ki, kadınlar kadar sadık ve sabırlı değiller.. Ölmeyen aşklar yalnızca romanlarda olur Nermin Hanım.
Çaresiz, Ekremle evlenmeyi kabullenir. Nikâh masasında, Ekrem’in sözleri ; İmzayı atmadan önce hayatım boyu bana arkadaşlık edecek eşime bir şey sormak istiyorum ; Ayhanın savaştan kör olarak döndüğünü biliyor musun?.. Şu anda dışarıda bahçede olduğunu da biliyor musun?.. Yanılmıyorsam şu defteri imzalamaktansa ona koşmayı tercih edersin.
Ayhan ve Güle sarılmış haldeyken Nerminin sözleri Benim mutluluğum sensin. Ben seni seviyorum. Her şeyinle.. Ne olur ben de sana göz olayım, ışık olayım..
Türü: Duygusal  
 
Replikler
 
 
 HENÜZ FRAGMANI EKLENMEMİŞ
Google Video da ara
Youtube da ara
Vimeo da ara
Daily Motion da ara
İzlesene de ara
Vidivodo da ara
BU FİLMİ ONLINE İZLE
 
Diğer Sahneler
.....Sahnesi
..... Sahnesi
Ana Sayfa Unutulmaz Filmler Yönetmenler Oyuncular Replikler Videolar
Türk Sineması Yıla Göre Filmler   Kadın Oyuncular    
Film Posterleri Ad Sırasına Filmler   Erkek Oyuncular    
Haberler Yeni Eklenen Filmler   Saygıyla Anıyoruz...    
Bunları Biliyormusunuz?          
ReplikTv.com internet sitesi, Türk Sineması'na emeği geçmiş yüzlerce usta oyuncunun, rol aldıkları filmlerin ve binlerce repliğin hatırlatılmasını ve tanıtılmasını hedeflemiştir.
Kaynak gösterilerek yayınlanan yada yönlendirilen diğer sitelerdeki yanlış bilgilerden sorumlu değildir.Bilgi için info@repliktv.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.